śr.. maj 1st, 2024

Właściciele gospodarstw rolnych, upraw warzywnych i sadów owocowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na wysokość i jakość plonów ogromny wpływ mają warunki pogodowe oraz poziom nawodnienia gleby. Niestety, na to, kiedy spadnie deszcz nie mamy zbyt dużego wpływu. Pomimo to, można zadbać o to, aby uprawy były właściwie nawodnione.

Okresy przedłużającej się suszy napawają niepokojem osoby, które żyją z uprawiania ziemi i jej plonów. Warto więc już na etapie zakładania uprawy zadbać o systemy nawadniania, które będą dopasowane do specyfiki i indywidualnych potrzeb roślin. Żadne uprawy nie poradzą sobie, gdy przez dłuższy czas nie będą miały dostępu do wody. Wśród systemów nawadniania wybór jest spory – wiele zależy od tego, jakie są możliwości finansowe właściciela upraw oraz jak często na danym terenie pojawiają się okresy bezdeszczowe. Na terenie naszego kraju bywa z tym różnie – są regiony, w których susza nie doskwiera zbyt mocno, są i takie, gdzie w okresie wegetacyjnym okresy bez deszczu przeciągają się na długie tygodnie.

Nawadnianie kropelkowe

Jednym ze sprawdzonych systemów nawadniania upraw są taśmy kroplujące, czyli specjalne przewody, które umieszcza się wzdłuż grządek. Są one wyposażone w otworki, którymi wypływa woda bezpośrednio do rośliny i jej systemu korzeniowego. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo ekonomiczne i skuteczne – wykorzystuje się bowiem niewielkie ilości wody, która trafia docelowo tam, gdzie powinna. Taśmy kroplujące najlepiej sprawdzają się do nawadniania sezonowych upraw rzędowych, a więc między innymi w uprawie pomidorów, papryki, ogórków czy truskawek. Za każdym razem system nawadniania kropelkowego powinien być projektowany indywidualnie w zależności od potrzeb roślin oraz ukształtowania terenu. Taśmy kroplujące efektywnie podlewają rośliny, a jednocześnie nie stwarzają zagrożenia zastojów wody czy utrzymywania się kropel na powierzchniach liści, co może skutkować poparzeniami w czasie słonecznych dni.

Mikrozraszacze

Mikrozraszacze w różnych wersjach i modelach wykorzystywane są w uprawach szkółkarskich, niewielkich gospodarstwach oraz wszędzie tam, gdzie jest możliwe ich zastosowanie. Umieszcza się je na specjalnych podwieszanych rurach, a same zraszacze dostępne są w postaci wirników i dysz o różnym stopniu nasilenia wody. Taka forma nawadniania imituje padający deszcz, jest też bardzo dobrze przyswajana przez rośliny. Wybór zraszaczy jest na rynku producentów tego rodzaju sprzętu naprawdę spory – można więc bez problemu dopasować takie rozwiązania, które będą optymalnie sprawdzały się w przypadku konkretnej uprawy.

Ramiona deszczujące

Taka forma nawadniania dobrze sprawdza się w szkółkach roślin ozdobnych, ale również w wielu uprawach polowych. Zapewnia bardzo dużą dokładność podlewania, a także wykonanie instalacji na miarę, co pozwala na optymalne podlanie całej uprawy. Ramiona deszczujące sterowane są elektronicznie, można więc podlewać rośliny bez wysiłku i nakładów pracy. Do wyboru są ramiona całkowicie statyczne, a także urządzenia, które przesuwają się po ramionach deszczujących i stopniowo podlewają kolejne partie roślin. Inwestycja w ramiona deszczujące może wydawać się początkowo sporym wydatkiem, jednak z pewnością będzie on zrekompensowany w postaci lepszych plonów i bujnej roślinności.

Zraszacze polowe

To urządzenia, które stosowane są w przypadku większych powierzchni upraw. Ustawia się je w określonych miejscach na polu, a zasięg ich działania jest dosyć spory. Dzięki temu zapewniają stały dopływ wody do znajdującej się na polu roślinności. Planując rozstawienie zraszaczy polowych trzeba zadbać o to, by były one umieszczone w taki sposób, aby nie było żadnych miejsc nieobjętych przez żaden ze zraszaczy. Jeśli o to nie zadbamy, uprawy będą podlewane nierównomiernie, a co za tym idzie – w jednych miejscach plony będą wysokie i dobre jakościowo, a w drugich takie, na jakie można liczyć w przypadku przedłużającej się suszy.

Inwestuj w nowoczesne rozwiązania

Jeśli chcesz mieć pewność, że uprawy polowe będą solidnie zaopatrzone w wodę nawet w czasie utrzymującej się suszy, warto inwestować w nowoczesne, sprawdzone rozwiązania i urządzenia pochodzące od dobrych, renomowanych producentów. Poszukiwanie oszczędności na jakości nie jest wskazane – im tańsze i mniej precyzyjne instalacje, tym więcej może być problemów z ich codziennym użytkowaniem. Inwestycja w dobrej jakości systemy nawadniania upraw to gwarancja dobrych plonów bez względu na pogodę. A że na nią nie za bardzo można liczyć, tym bardziej warto dmuchać na zimne i wybierać systemy i urządzenia, które zastąpią nam naturalny deszcz.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *